Vishay/Dale RN50C3840BB14
RN50C3840BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3840BB14
Brief Description
RES 384 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3840BB14.pdf
Availability of RN50C3840BB14
QUANTITY
RN50C3840BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3840BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C3840BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)384
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3840BB14
Related LinksRN50C3, RN50C3840BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3840BB14 Details Description
Related parts for RN50C3840BB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 125A 80VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCL SWES BAF/DTFMANUAL BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CLSIV+ULTRA-POD KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf