Vishay/Dale NTHS0805N10N8201JP
NTHS0805N10N8201JP picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N10N8201JP
Brief Description
THERMISTOR NTC 8.2K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N10N8201JP.pdf
Availability of NTHS0805N10N8201JP
QUANTITY
NTHS0805N10N8201JP Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N10N8201JP
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N10N8201JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C8.2k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753500K
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N10N8201JP
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N10N8201JP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N10N8201JP Details Description
Related parts for NTHS0805N10N8201JP
IC FPGA 114 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW PB PROTRUDING LENS RND GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC ENCODER LINEAR ROTARY 20TSSOP datasheet.pdf
RES 191 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
DIE SET WEATHERPROOF SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf
GREEN 2 POS METAL datasheet.pdf