Vishay/Dale NTHS1006N02N5001JE
NTHS1006N02N5001JE picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1006N02N5001JE
Brief Description
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% 1006
Datasheet Download
NTHS1006N02N5001JE.pdf
Availability of NTHS1006N02N5001JE
QUANTITY
NTHS1006N02N5001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1006N02N5001JE
Internal Part NumberEIS-NTHS1006N02N5001JE
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1006 (2515 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1006N02N5001JE
Related LinksNTHS1006N, NTHS1006N02N5001JE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1006N02N5001JE Details Description
Related parts for NTHS1006N02N5001JE
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3QDG-DN datasheet.pdf
CAP ALUM 43000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf