Vishay/Dale NTHS1205N01N1003JR
NTHS1205N01N1003JR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1205N01N1003JR
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 1205
Datasheet Download
NTHS1205N01N1003JR.pdf
Availability of NTHS1205N01N1003JR
QUANTITY
NTHS1205N01N1003JR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1205N01N1003JR
Internal Part NumberEIS-NTHS1205N01N1003JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1205 (3215 Metric), Convex
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1205N01N1003JR
Related LinksNTHS1205N, NTHS1205N01N1003JR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1205N01N1003JR Details Description
Related parts for NTHS1205N01N1003JR
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 50 OHM 27LBGA datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208FPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER STACKING datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf