Vishay/Dale NTHS1206N01N6802KG
NTHS1206N01N6802KG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1206N01N6802KG
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 68K OHM 10% 1206
Datasheet Download
NTHS1206N01N6802KG.pdf
Availability of NTHS1206N01N6802KG
QUANTITY
NTHS1206N01N6802KG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1206N01N6802KG
Internal Part NumberEIS-NTHS1206N01N6802KG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
3D ModelNTHS1206.stpNTHS1206.pdf
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C68k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/853974K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1206N01N6802KG
Related LinksNTHS1206N, NTHS1206N01N6802KG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1206N01N6802KG Details Description
Related parts for NTHS1206N01N6802KG
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SIDAC UNIDIR DUAL 65V 150A DO214 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
INDUCTOR PWR THROUGH HOLE datasheet.pdf
EMITTER UV 280NM 40MA TO-46 datasheet.pdf