Vishay/Dale NTHS1206N02N5001KR
NTHS1206N02N5001KR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1206N02N5001KR
Brief Description
THERMISTOR NTC 5K OHM 10% 1206
Datasheet Download
NTHS1206N02N5001KR.pdf
Availability of NTHS1206N02N5001KR
QUANTITY
NTHS1206N02N5001KR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1206N02N5001KR
Internal Part NumberEIS-NTHS1206N02N5001KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
3D ModelNTHS1206.stpNTHS1206.pdf
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1206N02N5001KR
Related LinksNTHS1206N, NTHS1206N02N5001KR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1206N02N5001KR Details Description
Related parts for NTHS1206N02N5001KR
OSC XO 7.3728MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A SMAM datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS STR .100" TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
2-FB INVRS HDR 2MM 5 ROW datasheet.pdf