ON Semiconductor NTP30N20G
NTP30N20G picture photo
Mfg. Part Number
NTP30N20G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 30A TO220AB
Datasheet Download
NTP30N20G.pdf
Availability of NTP30N20G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTP30N20G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTP30N20G
Internal Part NumberEIS-NTP30N20G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2009
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs81 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2335pF @ 25V
Power - Max214W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTP30N20G
Related LinksNTP3, NTP30N20G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTP30N20G Details Description
Related parts for NTP30N20G
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK 3X1K' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf