ON Semiconductor NTP60N06
NTP60N06 picture photo
Mfg. Part Number
NTP60N06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 60A TO220AB
Datasheet Download
NTP60N06.pdf
Availability of NTP60N06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTP60N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTP60N06
Internal Part NumberEIS-NTP60N06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs81nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3220pF @ 25V
Power - Max2.4W