ON Semiconductor NTP75N06L
NTP75N06L picture photo
Mfg. Part Number
NTP75N06L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 75A TO-220AB
Datasheet Download
NTP75N06L.pdf
Availability of NTP75N06L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTP75N06L Order Process
Ship out your order
Specifications of NTP75N06L
Internal Part NumberEIS-NTP75N06L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Dec/2003
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 37.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4370pF @ 25V
Power - Max2.4W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTP75N06L
Related LinksNTP7, NTP75N06L Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTP75N06L Details Description
Related parts for NTP75N06L
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf