ON Semiconductor NTS10100EMFST1G
NTS10100EMFST1G picture photo
Mfg. Part Number
NTS10100EMFST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO8FL
Datasheet Download
NTS10100EMFST1G.pdf
Availability of NTS10100EMFST1G
QUANTITY
NTS10100EMFST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTS10100EMFST1G
Internal Part NumberEIS-NTS10100EMFST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTS10100EMFST1G
Related LinksNTS1010, NTS10100EMFST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTS10100EMFST1G Details Description
Related parts for NTS10100EMFST1G
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 24V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf