ON Semiconductor NTS12120EMFST1G
NTS12120EMFST1G picture photo
Mfg. Part Number
NTS12120EMFST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
LOW LEAKAGE 12A 120V SO8FL
Datasheet Download
NTS12120EMFST1G.pdf
Availability of NTS12120EMFST1G
QUANTITY
NTS12120EMFST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTS12120EMFST1G
Internal Part NumberEIS-NTS12120EMFST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If830mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr55µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTS12120EMFST1G
Related LinksNTS1212, NTS12120EMFST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTS12120EMFST1G Details Description
Related parts for NTS12120EMFST1G
PC BOARD 3UX160MM PPH W/BUSES datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 7A datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/17/180 1.5 BK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf