ON Semiconductor NTSW60200CTG
NTSW60200CTG picture photo
Mfg. Part Number
NTSW60200CTG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60A 200V TO-247
Datasheet Download
NTSW60200CTG.pdf
Availability of NTSW60200CTG
QUANTITY
NTSW60200CTG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTSW60200CTG
Internal Part NumberEIS-NTSW60200CTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Jul/2015
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTSW60200CTG
Related LinksNTSW60, NTSW60200CTG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTSW60200CTG Details Description
Related parts for NTSW60200CTG
TERMINATOR SCSI EXTERNAL 68POS datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf