ON Semiconductor NVMS10P02R2G
NVMS10P02R2G picture photo
Mfg. Part Number
NVMS10P02R2G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 10A 8SOIC
Datasheet Download
NVMS10P02R2G.pdf
Availability of NVMS10P02R2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NVMS10P02R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NVMS10P02R2G
Internal Part NumberEIS-NVMS10P02R2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NVMS10P02R2G
Related LinksNVMS10, NVMS10P02R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NVMS10P02R2G Details Description
Related parts for NVMS10P02R2G
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 125 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf