Stackpole Electronics Inc. NWW5JB200R
NWW5JB200R picture photo
Mfg. Part Number
NWW5JB200R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NWW5JB200R.pdf
Availability of NWW5JB200R
QUANTITY
NWW5JB200R Order Process
Ship out your order
Specifications of NWW5JB200R
Internal Part NumberEIS-NWW5JB200R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NWW5JB200R
Related LinksNWW5J, NWW5JB200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NWW5JB200R Details Description
Related parts for NWW5JB200R
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 6GHZ 32MLF datasheet.pdf