Stackpole Electronics Inc. NWW5JT1K20
NWW5JT1K20 picture photo
Mfg. Part Number
NWW5JT1K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NWW5JT1K20.pdf
Availability of NWW5JT1K20
QUANTITY
NWW5JT1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NWW5JT1K20
Internal Part NumberEIS-NWW5JT1K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NWW5JT1K20
Related LinksNWW5J, NWW5JT1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NWW5JT1K20 Details Description
Related parts for NWW5JT1K20
CHASSIS ALUM UNPAINTED 5.5"LX3"W datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
TOWER SYSTEM MODULE PXN20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf