CUI Inc. SDI12-12-UDC-P5R
SDI12-12-UDC-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-12-UDC-P5R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
SDI12-12-UDC-P5R.pdf
Availability of SDI12-12-UDC-P5R
QUANTITY
SDI12-12-UDC-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-12-UDC-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI12-12-UDC-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-12-UDC-P5R
Related LinksSDI12-12, SDI12-12-UDC-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-12-UDC-P5R Details Description
Related parts for SDI12-12-UDC-P5R
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
ANTENNA 868MHZ 1/2 WAVE DIPOLE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 135MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIMM SENSOR W/DAYLIGHTING BLACK datasheet.pdf
PNL MNT 220V RED 5MM datasheet.pdf