Microsemi Analog Mixed Signal NX4108-12CZ1TR
NX4108-12CZ1TR picture photo
Mfg. Part Number
NX4108-12CZ1TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC SOT23-5
Datasheet Download
NX4108-12CZ1TR.pdf
Availability of NX4108-12CZ1TR
QUANTITY
NX4108-12CZ1TR Order Process
Ship out your order
Specifications of NX4108-12CZ1TR
Internal Part NumberEIS-NX4108-12CZ1TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NX4108-12CZ1TR
Related LinksNX4108-, NX4108-12CZ1TR Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
NX4108-12CZ1TR Details Description
Related parts for NX4108-12CZ1TR
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 48V datasheet.pdf
IC DAC MULT 16CH 8BIT 44PLCC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 68UH SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONN SCKT 8POS(2X4) 26-24AWG ORN datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf