NDK NZ2520SA-40.000000MHZ
NZ2520SA-40.000000MHZ picture photo
Mfg. Part Number
NZ2520SA-40.000000MHZ
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
NZ2520SA-40.000000MHZ.pdf
Availability of NZ2520SA-40.000000MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NZ2520SA-40.000000MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of NZ2520SA-40.000000MHZ
Internal Part NumberEIS-NZ2520SA-40.000000MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesNZ2520SA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)10.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NZ2520SA-40.000000MHZ
Related LinksNZ2520SA-4, NZ2520SA-40.000000MHZ Datasheet, NDK Distributor
NZ2520SA-40.000000MHZ Details Description
Related parts for NZ2520SA-40.000000MHZ
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R PAR MPWR 24SSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
22 SIL MALE VERT LATCH CONN datasheet.pdf
BL 3.50/24/180F SN DKGN datasheet.pdf
RES 200 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CYLINDER HOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf