Orion Fans OA125AP-11-1TB
OA125AP-11-1TB picture photo
Mfg. Part Number
OA125AP-11-1TB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119.5X26.2MM 115VAC
Datasheet Download
OA125AP-11-1TB.pdf
Availability of OA125AP-11-1TB
QUANTITY
OA125AP-11-1TB Order Process
Ship out your order
Specifications of OA125AP-11-1TB
Internal Part NumberEIS-OA125AP-11-1TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesAC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA125
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 119.5mm L x 119.5mm H
Width26.2mm
Air Flow81.0 CFM (2.29m³/min)
Static Pressure0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise33 dB
Power (Watts)13.0W
RPM2900 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range80 ~ 130VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA125AP-11-1TB
Related LinksOA125AP, OA125AP-11-1TB Datasheet, Orion Fans Distributor
OA125AP-11-1TB Details Description
Related parts for OA125AP-11-1TB
D-SUB CABLE - MMM15K/MC16M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VARISTOR 387V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LE HEADERS MOD-ICE 60 POS W/O F datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 60W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 3750K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf