Orion Fans OA172SAP-11-1TB(SF)
OA172SAP-11-1TB(SF) picture photo
Mfg. Part Number
OA172SAP-11-1TB(SF)
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA172SAP-11-1TB(SF).pdf
Availability of OA172SAP-11-1TB(SF)
QUANTITY
OA172SAP-11-1TB(SF) Order Process
Ship out your order
Specifications of OA172SAP-11-1TB(SF)
Internal Part NumberEIS-OA172SAP-11-1TB(SF)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductAll-Metal IP5556 AC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA172SAP
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width51mm
Air Flow226.0 CFM (6.40m³/min)
Static Pressure0.790 in H2O (196.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSalt Fog Rated
Noise58 dB
Power (Watts)31W
RPM3400 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.250A
Voltage Range103 ~ 126VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA172SAP-11-1TB(SF)
Related LinksOA172SAP-, OA172SAP-11-1TB(SF) Datasheet, Orion Fans Distributor
OA172SAP-11-1TB(SF) Details Description
Related parts for OA172SAP-11-1TB(SF)
CABLE DBL BANANA PLUG 2COND 24" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
MOUNTING CLAMP DRIP SHIELD datasheet.pdf
RES SMD 55.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf