Orion Fans OA172SAP-22-2TB
OA172SAP-22-2TB picture photo
Mfg. Part Number
OA172SAP-22-2TB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
Datasheet Download
OA172SAP-22-2TB.pdf
Availability of OA172SAP-22-2TB
QUANTITY
OA172SAP-22-2TB Order Process
Ship out your order
Specifications of OA172SAP-22-2TB
Internal Part NumberEIS-OA172SAP-22-2TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA172SAP
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width50.8mm
Air Flow170.0 CFM (4.81m³/min)
Static Pressure0.490 in H2O (122.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise42 dB
Power (Watts)20.0W
RPM2400 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
ApprovalsTUV
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range160 ~ 260VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA172SAP-22-2TB
Related LinksOA172SA, OA172SAP-22-2TB Datasheet, Orion Fans Distributor
OA172SAP-22-2TB Details Description
Related parts for OA172SAP-22-2TB
VARISTOR 14V 40A 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE CHASS MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 16MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf