Orion Fans OA180ANL-11-1WB1856
OA180ANL-11-1WB1856 picture photo
Mfg. Part Number
OA180ANL-11-1WB1856
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 180X65MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
OA180ANL-11-1WB1856.pdf
Availability of OA180ANL-11-1WB1856
QUANTITY
OA180ANL-11-1WB1856 Order Process
Ship out your order
Specifications of OA180ANL-11-1WB1856
Internal Part NumberEIS-OA180ANL-11-1WB1856
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA180APL
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H
Width65mm
Air Flow370.0 CFM (10.48m³/min)
Static Pressure0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise63 dB(A)
Power (Watts)76W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range100 ~ 120VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladeMetal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA180ANL-11-1WB1856
Related LinksOA180ANL-, OA180ANL-11-1WB1856 Datasheet, Orion Fans Distributor
OA180ANL-11-1WB1856 Details Description
Related parts for OA180ANL-11-1WB1856
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 18POS datasheet.pdf
50M NON-FLEXIBLE ENCODER CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf