Orion Fans OA180AP-11-1TB
OA180AP-11-1TB picture photo
Mfg. Part Number
OA180AP-11-1TB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 180X89MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA180AP-11-1TB.pdf
Availability of OA180AP-11-1TB
QUANTITY
OA180AP-11-1TB Order Process
Ship out your order
Specifications of OA180AP-11-1TB
Internal Part NumberEIS-OA180AP-11-1TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesAC Fans
Featured ProductAll-Metal IP5556 AC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA180AP
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H
Width89mm
Air Flow375.0 CFM (10.62m³/min)
Static Pressure0.860 in H2O (214.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise62 dB
Power (Watts)70W
RPM3350 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
ApprovalsTUV
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range60 ~ 130VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA180AP-11-1TB
Related LinksOA180AP, OA180AP-11-1TB Datasheet, Orion Fans Distributor
OA180AP-11-1TB Details Description
Related parts for OA180AP-11-1TB
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 21GA 50PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf