Nichicon RNU1C181MDN1
RNU1C181MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RNU1C181MDN1
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
RNU1C181MDN1.pdf
Availability of RNU1C181MDN1
QUANTITY
RNU1C181MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU1C181MDN1
Internal Part NumberEIS-RNU1C181MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRNU
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU1C181MDN1
Related LinksRNU1C1, RNU1C181MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RNU1C181MDN1 Details Description
Related parts for RNU1C181MDN1
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 800V 4SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf