Orion Fans OA254AP-11-1TB(SF)
OA254AP-11-1TB(SF) picture photo
Mfg. Part Number
OA254AP-11-1TB(SF)
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Datasheet Download
OA254AP-11-1TB(SF).pdf
Availability of OA254AP-11-1TB(SF)
QUANTITY
OA254AP-11-1TB(SF) Order Process
Ship out your order
Specifications of OA254AP-11-1TB(SF)
Internal Part NumberEIS-OA254AP-11-1TB(SF)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesOA254AP
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 254mm Dia
Width89mm
Air Flow550.0 CFM (15.58m³/min)
Static Pressure0.400 in H2O (99.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSalt Fog Rated
Noise55 dB
Power (Watts)33W
RPM1650 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.290A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OA254AP-11-1TB(SF)
Related LinksOA254AP-1, OA254AP-11-1TB(SF) Datasheet, Orion Fans Distributor
OA254AP-11-1TB(SF) Details Description
Related parts for OA254AP-11-1TB(SF)
SWITCH POWER TAP 50A 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf