TT Electronics/IRC OARSXPR005FLF
OARSXPR005FLF picture photo
Mfg. Part Number
OARSXPR005FLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 5W STRIP
Datasheet Download
OARSXPR005FLF.pdf
Availability of OARSXPR005FLF
QUANTITY
OARSXPR005FLF Order Process
Ship out your order
Specifications of OARSXPR005FLF
Internal Part NumberEIS-OARSXPR005FLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Air Resistors - Surface Mount
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductOpen Air Sense Resistors
Standard Package1,200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesOARS XP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient±40ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 160°C
Package / CaseStrip, C Bend
Supplier Device PackageStrip
Size / Dimension0.447" L x 0.250" W (11.35mm x 6.35mm)
Height0.180" (4.57mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OARSXPR005FLF
Related LinksOARSXP, OARSXPR005FLF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
OARSXPR005FLF Details Description
Related parts for OARSXPR005FLF
IC OTP 2MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
BUZZER 2.048KHZ 1-2V EXT DRIVE datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-DIP datasheet.pdf
DSUB 62 F CRIMP HD CLIN F0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO213AB datasheet.pdf