Orion Fans OD1225-12HB02A
OD1225-12HB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12HB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12HB02A.pdf
Availability of OD1225-12HB02A
QUANTITY
OD1225-12HB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12HB02A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12HB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise39 dB
Power (Watts)5.00W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12HB02A
Related LinksOD1225-, OD1225-12HB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12HB02A Details Description
Related parts for OD1225-12HB02A
RES SMD 6.04KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMA datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf