Orion Fans OD1225-12HB02A
OD1225-12HB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12HB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12HB02A.pdf
Availability of OD1225-12HB02A
QUANTITY
OD1225-12HB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12HB02A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12HB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise39 dB
Power (Watts)5.00W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12HB02A
Related LinksOD1225-, OD1225-12HB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12HB02A Details Description
Related parts for OD1225-12HB02A
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
VARISTOR 351V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
CONN 5POS 2.54MM HOUSING datasheet.pdf
WSXS-A KOREAN PANEL OVERLAY datasheet.pdf
CABLE TIE KIT HEAVY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
Dual Bootstrapped 12 V MOSFET Driver with Output Disable IC datasheet.pdf