Orion Fans OD1225-12HBIP5502A
OD1225-12HBIP5502A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12HBIP5502A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12HBIP5502A.pdf
Availability of OD1225-12HBIP5502A
QUANTITY
OD1225-12HBIP5502A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12HBIP5502A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12HBIP5502A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise39 dB
Power (Watts)5.00W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12HBIP5502A
Related LinksOD1225-12, OD1225-12HBIP5502A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12HBIP5502A Details Description
Related parts for OD1225-12HBIP5502A
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
TEMP CTRL MOD 1 ANALOG 1 ANALOG datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf