Orion Fans OD1225-12MB5
OD1225-12MB5 picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MB5
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MB5.pdf
Availability of OD1225-12MB5
QUANTITY
OD1225-12MB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MB5
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MB5
Related LinksOD1225, OD1225-12MB5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MB5 Details Description
Related parts for OD1225-12MB5
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL FROSTED WHITE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC PWR MGMT 4 LDO TXRX 120BGA datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
17BIT ABSO ENCODER FOR SMALL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf