Orion Fans OD1225-12MB5
OD1225-12MB5 picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MB5
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MB5.pdf
Availability of OD1225-12MB5
QUANTITY
OD1225-12MB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MB5
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MB5
Related LinksOD1225, OD1225-12MB5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MB5 Details Description
Related parts for OD1225-12MB5
IDC CABLE - HSC26H/AE26M/HSC26H datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
DDR3 204P 5.2H RVS B-L025 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
BCL DIE E2 (190475510) datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
TERM PLUG VERT 762MM FRNT 3C datasheet.pdf