Orion Fans OD1225-12MS
OD1225-12MS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MS
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MS.pdf
Availability of OD1225-12MS
QUANTITY
OD1225-12MS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MS
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MS
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MS
Related LinksOD122, OD1225-12MS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MS Details Description
Related parts for OD1225-12MS
IC ADC 24BIT 1CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
SL 5.08HC/06/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CAPSENCE 8K FLASH 48QFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 40.96MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf