Orion Fans OD1225-12MS
OD1225-12MS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MS.pdf
Availability of OD1225-12MS
QUANTITY
OD1225-12MS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MS
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MS
Related LinksOD122, OD1225-12MS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MS Details Description
Related parts for OD1225-12MS
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:5 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
LED 17.46MM GREEN DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
RES 51K OHM 3/4W 5% AXIAL datasheet.pdf