Orion Fans OD1225-12MSS02A
OD1225-12MSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MSS02A
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MSS02A.pdf
Availability of OD1225-12MSS02A
QUANTITY
OD1225-12MSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MSS02A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MSS02A
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MSS02A
Related LinksOD1225-, OD1225-12MSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MSS02A Details Description
Related parts for OD1225-12MSS02A
RES 36 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 40V 3.75A datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RCVR 40KHZ ULTRASONIC datasheet.pdf
MOD 120V 11"X1.5" 6W LIN 675LM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf