Orion Fans OD1225-12MSS02A
OD1225-12MSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MSS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MSS02A.pdf
Availability of OD1225-12MSS02A
QUANTITY
OD1225-12MSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MSS02A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MSS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MSS02A
Related LinksOD1225-, OD1225-12MSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MSS02A Details Description
Related parts for OD1225-12MSS02A
IC EEPROM 64KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf