Orion Fans OD1225-24HS01A
OD1225-24HS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-24HS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-24HS01A.pdf
Availability of OD1225-24HS01A
QUANTITY
OD1225-24HS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-24HS01A
Internal Part NumberEIS-OD1225-24HS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise39 dB
Power (Watts)5.00W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.190A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-24HS01A
Related LinksOD1225-, OD1225-24HS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-24HS01A Details Description
Related parts for OD1225-24HS01A
CONN HEADER 24POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS SINGLE TIN datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
MTP 12.7/SMS TKA WHITE DOME datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf