Orion Fans OD1225-24LSS
OD1225-24LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-24LSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-24LSS.pdf
Availability of OD1225-24LSS
QUANTITY
OD1225-24LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-24LSS
Internal Part NumberEIS-OD1225-24LSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow72.0 CFM (2.03m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34 dB
Power (Watts)3.00W
RPM1800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-24LSS
Related LinksOD1225, OD1225-24LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-24LSS Details Description
Related parts for OD1225-24LSS
IC OPAMP GP 380MHZ 16QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 450V X7T 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC LCD TFT CTRLR 56QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf