Orion Fans OD1225-48HS01A
OD1225-48HS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-48HS01A
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-48HS01A.pdf
Availability of OD1225-48HS01A
QUANTITY
OD1225-48HS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-48HS01A
Internal Part NumberEIS-OD1225-48HS01A
SeriesOD1225
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow86.0 CFM (2.43m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise42 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range18 ~ 53VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-48HS01A
Related LinksOD1225-, OD1225-48HS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-48HS01A Details Description
Related parts for OD1225-48HS01A
D-SUB CABLE MFL25K/MC26G/MFL25K datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT 1.88 X .25" datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf