Orion Fans OD1238-12LSS02A
OD1238-12LSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-12LSS02A
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-12LSS02A.pdf
Availability of OD1238-12LSS02A
QUANTITY
OD1238-12LSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-12LSS02A
Internal Part NumberEIS-OD1238-12LSS02A
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow73.0 CFM (2.07m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33 dB
Power (Watts)3.00W
RPM1950 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.240A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-12LSS02A
Related LinksOD1238-, OD1238-12LSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-12LSS02A Details Description
Related parts for OD1238-12LSS02A
TRANS NPN 80V 10A TO-220AB datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 14SIP datasheet.pdf
38.1MM X 16.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMR7 METAL RACEWAY BUSHING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES 511 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf