Orion Fans OD1238-24LB02A
OD1238-24LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-24LB02A
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-24LB02A.pdf
Availability of OD1238-24LB02A
QUANTITY
OD1238-24LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-24LB02A
Internal Part NumberEIS-OD1238-24LB02A
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow73.0 CFM (2.07m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33 dB
Power (Watts)4.00W
RPM1950 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-24LB02A
Related LinksOD1238-, OD1238-24LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-24LB02A Details Description
Related parts for OD1238-24LB02A
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 3CONT DIN 6MM BLUE datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 250V 200A datasheet.pdf