Orion Fans OD127-24HBXC01A
OD127-24HBXC01A picture photo
Mfg. Part Number
OD127-24HBXC01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-24HBXC01A.pdf
Availability of OD127-24HBXC01A
QUANTITY
OD127-24HBXC01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-24HBXC01A
Internal Part NumberEIS-OD127-24HBXC01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD127
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow242.0 CFM (6.85m³/min)
Static Pressure0.630 in H2O (156.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise65 dB
Power (Watts)-
RPM4500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating1.3A
Voltage Range11 ~ 28VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-24HBXC01A
Related LinksOD127-2, OD127-24HBXC01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-24HBXC01A Details Description
Related parts for OD127-24HBXC01A
CONN SPRING 24POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM GRN 565NM datasheet.pdf
POS SENSOR ROTARY 12-BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.33A 81 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
FEP HI VOLT #18 30KV 1000 FT BR datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf