Vishay/Dale RNC55J1542BRRE6
RNC55J1542BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1542BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1542BRRE6.pdf
Availability of RNC55J1542BRRE6
QUANTITY
RNC55J1542BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1542BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1542BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1542BRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1542BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1542BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1542BRRE6
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 300KSPS 40TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL PWR MOD LMZ23605 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 28.636360 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf