Orion Fans OD127-24MB5
OD127-24MB5 picture photo
Mfg. Part Number
OD127-24MB5
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-24MB5.pdf
Availability of OD127-24MB5
QUANTITY
OD127-24MB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-24MB5
Internal Part NumberEIS-OD127-24MB5
SeriesOD127
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow161.0 CFM (4.56m³/min)
Static Pressure0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise53 dB
Power (Watts)-
RPM2950 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating0.410A
Voltage Range11 ~ 28VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-24MB5
Related LinksOD127, OD127-24MB5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-24MB5 Details Description
Related parts for OD127-24MB5
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MCF10K datasheet.pdf
DSUB CABL-AFN09K/ AE10G / AFN09K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 66A SOT-227B datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1700V 2A TO-268 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H datasheet.pdf