Orion Fans OD127-48LB
OD127-48LB picture photo
Mfg. Part Number
OD127-48LB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-48LB.pdf
Availability of OD127-48LB
QUANTITY
OD127-48LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-48LB
Internal Part NumberEIS-OD127-48LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD127
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow133.0 CFM (3.76m³/min)
Static Pressure0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise30 dB
Power (Watts)-
RPM2500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating0.170A
Voltage Range22 ~ 55VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-48LB
Related LinksOD127, OD127-48LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-48LB Details Description
Related parts for OD127-48LB
TERM SOLDER TURRET .173" .094"L datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2Z 3/4"X200' BLK datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLUE/BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KEYBOARD 18" 98KEYS USB SLVR/BLK datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VAC/VDC 5PK BOX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SLAS6B OG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf