Orion Fans OD2510-05LSS01A
OD2510-05LSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD2510-05LSS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE
Datasheet Download
OD2510-05LSS01A.pdf
Availability of OD2510-05LSS01A
QUANTITY
OD2510-05LSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD2510-05LSS01A
Internal Part NumberEIS-OD2510-05LSS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD2510
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 25.5mm L x 25.5mm H x 10mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Current Rating-
Voltage Range3.5 ~ 6VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD2510-05LSS01A
Related LinksOD2510-, OD2510-05LSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD2510-05LSS01A Details Description
Related parts for OD2510-05LSS01A
IC OPAMP INSTR RRO 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC P600 datasheet.pdf
1 BIT DIGITAL SWITCH ULLGA datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE BASE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf