Orion Fans OD2510-12MB
OD2510-12MB picture photo
Mfg. Part Number
OD2510-12MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 25.5X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD2510-12MB.pdf
Availability of OD2510-12MB
QUANTITY
OD2510-12MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD2510-12MB
Internal Part NumberEIS-OD2510-12MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD2510
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 25.5mm L x 25.5mm H x 10mm W
Air Flow2.2 CFM (0.062m³/min)
Static Pressure0.170 in H2O (42.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise24 dB
Power (Watts)-
RPM10000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
Current Rating0.080A
Voltage Range6 ~ 16VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD2510-12MB
Related LinksOD251, OD2510-12MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD2510-12MB Details Description
Related parts for OD2510-12MB
IC REG LDO ADJ 0.15A 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2CH 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RING TONG STR 12-10AWG YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (B-230-10HDX) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf