Orion Fans OD3010-12LSS
OD3010-12LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD3010-12LSS
Brief Description
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD3010-12LSS.pdf
Availability of OD3010-12LSS
QUANTITY
OD3010-12LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD3010-12LSS
Internal Part NumberEIS-OD3010-12LSS
SeriesOD3010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10.2mm W
Air Flow3.5 CFM (0.099m³/min)
Static Pressure0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB
Power (Watts)-
RPM7000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range8 ~ 17VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD3010-12LSS
Related LinksOD3010, OD3010-12LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD3010-12LSS Details Description
Related parts for OD3010-12LSS
IC COMPARATOR DUAL HS 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 40POS W/O STR RL datasheet.pdf