Orion Fans OD4006-12MB
OD4006-12MB picture photo
Mfg. Part Number
OD4006-12MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X6MM BALL 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4006-12MB.pdf
Availability of OD4006-12MB
QUANTITY
OD4006-12MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4006-12MB
Internal Part NumberEIS-OD4006-12MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4006
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 6mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4006-12MB
Related LinksOD400, OD4006-12MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4006-12MB Details Description
Related parts for OD4006-12MB
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 6X18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SITARA 600MHZ 298NFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
1000 OHM SETTING datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M R/A.370 datasheet.pdf