Orion Fans OD4010-12HSS02A
OD4010-12HSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-12HSS02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-12HSS02A.pdf
Availability of OD4010-12HSS02A
QUANTITY
OD4010-12HSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-12HSS02A
Internal Part NumberEIS-OD4010-12HSS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
SeriesOD4010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise25 dB
Power (Watts)-
RPM6000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-12HSS02A
Related LinksOD4010-, OD4010-12HSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-12HSS02A Details Description
Related parts for OD4010-12HSS02A
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
EB RLRPNGR SIDXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1808 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S875/10 K/F1 1% datasheet.pdf
IC LASER DIODE DRIVER QFN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.2A 26 MOHM SMD datasheet.pdf