Orion Fans OD4010-24HSS
OD4010-24HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-24HSS
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-24HSS.pdf
Availability of OD4010-24HSS
QUANTITY
OD4010-24HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-24HSS
Internal Part NumberEIS-OD4010-24HSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
Standard Package1
SeriesOD4010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow6.7 CFM (0.190m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB
Power (Watts)-
RPM6000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-24HSS
Related LinksOD4010, OD4010-24HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-24HSS Details Description
Related parts for OD4010-24HSS
BATTERY PACK 2.4V 180MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A 6-WSON datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 300K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf